середа, 20 січня 2016 р.



Заклад «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №21 ВМР»
Урок зарубіжної літератури в 7-А класі


Тема. «Мудрість і любов жіночого серця» (Порівняльна характеристика жіночих образів роману В. Скотта «Айвенго»)

Мета: дати характеристику образам Ровени та Ребекки, поглиблювати вміння   учнів робити порівняльний аналіз образів художнього твору, вчити визначати їх ідейно-естетичне навантаження;
розвивати навички виразного читання, усного мовлення;
формувати моральні якості учнів, повагу до духовної краси та лицарське ставлення до жінки.
Обладнання: підручник,  презентація до уроку, епізоди з художнього фільму режисера М. Тарасова «Айвенго»; «Мелодія сліз» Бетховена, інструментальна мелодія Н. Стефана «Закохана жінка».
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу та формування на його основі вмінь та навичок.
Хід уроку
1. Мотивація навчальної діяльності.
1.1. Поетична пауза. Виразне читання вірша Л. Костенко «Апологія лицарства» під музику «Мелодія сліз».
Там, де віками, за гірким туманом,
Де трубить вічність у Роландів ріг,
Любов була єдиним талісманом,
А талісман ще звався – оберіг.
Було життя осяяне красою,
Любов і честь цінились над життя,
І що там смерть з великою косою?
Мужчина, лицар, сонячне дитя!
В моїх садах мелодії Провансу,
І жінка, жінка, жінка всіх віків! –
За неї лицар гинув без авансу,
Вона чекала цокоту підків.
В монастирях, фортецях і столицях,
В глухих палацах, схожих на тюрму,
Якщо він лицар, - о, якщо він лицар!
Вона троянду кидала йому.
Гриміли вальси, пурхали амури,
Давили будні. Смикала сім’я, -
Жіноча туга билася об мури:
Де лицар мій, молитва де моя?!!
І і хоч в’яжіть, хоч плітку або клітку,
Хоч бозна-хто розкаже бозна-що,
Якщо він лицар – жінка кине квітку,
На все життя очима проведе.
 Вчитель. Якою б силою та мужністю не відзначалися чоловіки, однак, нічого, очевидно, не були б вони варті без жінки. Адже жінка не просто дала їм життя, вона надихала на подвиги, чекала з походів, вміла розрадити у скрутну хвилину, давала розумні поради. В усі часи жінок оспівували, їм поклонялися, їх просто кохали.
      Мабуть, немає жодного літературного твору, в якому були б відсутні жіночі образи. Звичайно, є вони й в романі В. Скотта «Айвенго» - це Ровена і Реббека.
2. Оголошення теми, мети  і завдань уроку.
3. Робота над темою уроку.
 3.1. «Кошик  ідей». Напишіть на листочках, якою повинна бути справжня жінка, дама серця? (Листочки збираються, до кінця уроку зберігаються в кошику).
  3.2. Історична довідка. В Середні віки в Англії соціальний статус і права жінки були слабо забезпеченими. Причиною цього був патріархальний характер суспільства, в якому провідну роль відігравав чоловік. Певна зміна ставлення до жінки відбулась в 12-13 ст., коли серед пануючої верстви Англії поширилася французька традиція куртуазії (ввічливості). В основі її лежало уявлення про те, що спосіб життя та спілкування благородних людей має відрізнятися від звичаїв простого народу. Однією з причин шанобливого ставлення до шляхетних жінок було й те, що жінок було менше, ніж чоловіків, причому об’єктом куртуазії були лише жінки шляхетного стану. Над жінкою та її правом тяжіла і релігія. Зокрема, середньовічне суспільство категорично забороняло шлюби людей різної віри.
3.3. Характеристика героїнь твору. Робота в групах за планом
1. Портретна характеристика Ровени та Ребекки.
2. Походження героїнь та їхня соціальна приналежність.
3. Віросповідання.
4. Ставлення до красунь на лицарському турнірі.
5. Поведінка в полоні
6. Суд над Ребеккою.
7. Роль в житті Айвенго.
8. Подальша доля героїнь. 
3.4.  Використання прийому «Уважний слухач» (у кожного учня на парті план роботи над образами, де діти мають занотувати головне по кожному пункту)
3.5. Робота І групи:
   - Портретна характеристика Ровени та Ребекки; (використання прийому «Впізнай героя»)
 -  Походження та їхня соціальна приналежність.
( - Що вам відомо про походження леді Ровени?
 -  В якій сімї вона виховувалась?
 -  У чому полягає складність становища Ребекки?)
 3.6. Робота ІІ групи:
 - Віросповідання;
(- Як ставляться героїні до своїх релігій?
 - Про яку рису характеру свідчить той факт, що Ребекка готова померти за свою релігію?)
 - Ставлення до красунь на лицарському турнірі.
( - Як ставляться до Ровени на лицарському турнірі?
-         Яке місце серед глядачів займає Ребекка?)
 Вчитель. На долю героїнь випадає багато випробувань, стається так, що підступні нормани нападають на беззахисний ескорт і беруть в полон не тільки чоловіків, а й Ровену з Ребеккою – всі опиняються в замку Фрон де Бефа. Як же проявляється характер героїнь в цих обставинах?
3.7. Робота ІІІ групи:
  - Поведінка в полоні;
  - Суд над Ребеккою.
3.8. Перегляд епізоду з фільму «Ровена  і Моріс де Брасі»:
  - Яку мету переслідує де Брасі?
  - Як поводиться Ровена під час цієї зустрічі?
  -  Чому вона занепала духом і розгубилася?
3.9. Перегляд епізоду з фільму «Ребекка і Бріан де Буагільбер»:
-  Як Ребекка поводиться в полоні?
- За що покохав Бріан де Буагільбер Ребекку? (Ребекка звикла захищати свою гідність, тому погрожує своєму кривднику, що вб’є себе, веде себе гордо і сміливо)
-  У чому звинувачувалась Ребекка?
-   Чи була можливість у Ребекки уникнути суду? Якою ціною? Чому вона не скористалася цією можливістю?
-   Як поводиться дівчина під час судилища?
3.10. Робота ІV групи:
-  Роль жінок в житті Айвенго;
(- Яку роль в житті Айвенго відіграла Ровена?
 - Яку роль в житті Айвенго відіграла Реббека?
- Подальша доля героїнь).
Вчитель. Дві жінки, дві прекрасні жінки – дві різні жіночі долі. Та все ж є те, що їх об’єднує. Це… (почуття до Айвенго).
- Чи кохає Ровена Айвенго?
- Що можна сказати про почуття Ребекки?
Вчитель. А зараз давайте перенесемось у далеке ХІІ століття і побачимо, як прощались ці дві чудові жінки.
3.11. Ігровий момент. Інсценування діалогу Ровени і Ребекки (епізод прощання героїнь)
  - Хто сильніше кохав Айвенго?
- Чому Ровена стала дружиною Айвенго?
4. Етап рефлексіі.
4.1. Для кожної групи окреме завдання:
- Сенкан «Ровена, Ребекка»;
- Прийом «Асоціативний ряд»
- Прийом «Гронування»;
- Прийом «Кільця Вена».
4.2. Перевірка завдання «Кошик ідей». Чи відповідають героїні тим якостям, які ми поклали в кошик ідей?
 Вчитель. Я не запитую, хто вам більше сподобався. Вони різні, кожна з них заслуговує на повагу і співчуття. Є чимало схожого в них, а ще більше відмінного. Образи цих героїнь дають підставу нам сказати, що не тільки час, історичні події, походження, соціальний стан, національність впливають на долю людини, але людина – сама творець своєї долі.
4.3 «Продовжіть речення». Відповідають спочатку дівчатка, а потім хлопчики:
- Я зрозуміла / зрозумів, що… (жінок потрібно поважати)
  Вчитель. А ще кохати, говорити компліменти, дарувати вчинки та квіти.
 (Хлопчики дарують квіти дівчаткам)
Від неї усе почалося, від жінки.
Як з квітів й тепла почалася весна,
Як з першої книжки сторінки,
Від жінки пішла і життя борозна.
Марія Всевишнім освячена мати.
Вона народила Ісуса Христа
Тож жінка єдина,
Хто гідний освяти,
І істина та однозначно проста.
Вона в материнстві плекає майбутнє
   І доньок своїх, і синів-соколів.
Тому до могили такий незабутній
Її колискової чується спів.
Тож жінка єдина в житті берегиня
Любові, довіри, добра і тепла.
Без жінки і пролісок синій не синій,
Без неї і світ, що орел без крила.
 Віталій Конак.
(Вірш виконується на фоні інструментальної музики Н. Стефана «Закохана жінка»)
4.4. Оцінювання.
5. Домашнє завдання. Доповнити зібраний матеріал, дібрати цитати, підготуватись до твору - порівняльної характеристики образів Ровени та Ребекки